Historia Turnieju Tenisa Stołowego dla wychowanków placówek opiekuńczo wychowawczych rozpoczęła się w roku 1992. Wtedy to wpadliśmy na pomysł zorganizowania imprezy sportowej dla młodzieży mającej kłopoty z zachowaniem i nauką.
Wybór dyscypliny nie był przypadkowy. Ośrodek dysponował odpowiednią bazą lokalową i sprzętem potrzebnym do zorganizowania zawodów. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że ten sport jak najbardziej pasuje do szeroko pojętej rekreacji i umasowienia, a związku z tym może odgrywać dużą rolę w procesie wychowawczym naszych dzieci.
Z założenia wynikało, że uczestnikami zawodów będą wychowankowie Domów Dziecka, Pogotowia Opiekuńczego, Ośrodków Szkolno Wychowawczych, Państwowych Ognisk Wychowawczych, Środowiskowych Ognisk Wychowawczych TPD, Ośrodków Wychowawczych.
Do tych placówek wysłaliśmy zaproszenia. Pierwsze zawody rozegrano 13-15.03.1992 roku, wzięło w nich udział 25 placówek. Ponad 160 uczestników nie tylko rywalizowało ze sobą zgodnie z zasadami fair play, ale zawierało też nowe znajomości i przyjaźnie.
Również opiekunowie drużyn, wychowawcy z różnych placówek mieli okazję poznać się, przedyskutować wspólne przecież problemy, wymienić doświadczenia. Ilość uczestników, ich zaangażowanie, łzy przegranych, radość zwycięzców, były najlepszym sygnałem, że nasze działania mają sens. Do dnia dzisiejszego zorganizowano 21 Turniejów Tenisa Stołowego. W każdym brało udział po kilkanaście placówek, w każdym o cenne nagrody walczyła ponad setka dziewcząt i chłopców.
Nagrody fundowali nam sponsorzy, o których przychylność starali się pracownicy naszego Ośrodka. Turniej stał się tradycyjną, warszawską imprezą sportową. Cieszy nas, że istnieje duża grupa ludzi, która z wielomiesięcznym wyprzedzeniem pyta nas o termin następnej imprezy. O naszych zawodach pisała prasa, informowało radio i telewizja. Przez te wszystkie lata głównymi organizatorami Turnieju Tenisa Stołowego w Domu na Trakcie są wychowawcy Piotr Wojtyła i Leszek Mól. Jednak ciężar organizacji tak ogromnej imprezy spoczywa na całym Ośrodku.
Większość pracowników zawsze bierze aktywny udział w przygotowaniach i pomaga w czasie trwania samych zawodów. Zapraszamy na XXII Turniej w kwietniu 2013.

Tekst: Piotr Wojtyła, Leszek Mól
Warszawski Turniej Tenisa Stołowego Placówek Opieki Całkowitej
wysoki kontrast